Jest kilka rozwiązań na to, aby piec lub kominek dawał miłe ciepło:
Piec z paleniskiem i szybą – czyli połączenie tradycyjnego paleniska z rozwiązaniami stosowanymi przy wkładach kominkowych. Daje możliwość oglądania żywego ognia przez szklane drzwiczki. Jednak przez zastosowanie szamotowego paleniska i profesjonalnej budowy kanałów piecowych daje o wiele lepsze efekty grzewcze.
Piec z zamontowanym wkładem kominkowym – łączy piękno wyglądu pieca z korzyściami, jakie niesie użytkowanie wkładu kominkowego, w tym również z płaszczem wodnym. Możliwe jest rozprowadzenie ciepła do innych pomieszczeń za pomocą systemu rur.
Piec bezobsługowy, podłączony do centralnego ogrzewania – to regularny piec, może być z drzwiczkami, ale bez paleniska. Tak wyglądało wiele pieców w pałacach i zamkach – dla bezpieczeństwa i wygody były ładowane od tyłu (zazwyczaj od strony specjalnego pomieszczenia lub korytarza) prezentując w salonie jedynie swój piękny wygląd. Teraz za pomocą zainstalowanego tzw. płaszcza wodnego, tj. giętkich rurek jakie stosuje się przy ogrzewaniu podłogowym, można mieć w pokoju piękny i ciepły piec, nie wymagający obsługi bo podłączony do centralnego ogrzewania. Jest to bardzo dobra alternatywa dla kaloryferów, które nie zawsze dodają uroku wnętrzu.
Piec z paleniskiem i żeliwnymi drzwiczkami – najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Jeśli piec jest dobrze zbudowany przez zduna, posiada właściwe kanały, którymi odprowadzany jest dym z paleniska, to jednorazowy załadunek drewna (ok. xxx kilogramów) może nam zapewnić oddawanie ciepła przez piec przez ok. zzz godzin. To coraz bardziej popularna forma alternatywnego źródła ogrzewania domu.
Portal kominkowy z otwartym paleniskiem – czyli najbardziej tradycyjna forma kominka, który cieszy żywym ogniem.
Portal kominkowy z wkładem kominkowym – wygodniejsza forma dla wszystkich, którzy lubią widzieć ogień a obawiają się wypadających iskier i preferujący tę formę kominków. W tym przypadku jest możliwe zastosowanie wkładu kominkowego z tzw. płaszczem wodnym oraz rozprowadzanie ciepła do innych pomieszczeń przez system rur.