Okolica

Pałac wraz  folwarkiem usytuowany jest wśród pastwisk i pół uprawnych wznosząc się prawie 20 metrów nad okolicznym terenem. Roztaczający się wkoło widok na nieskażony teren, pozwala przenieść się w inny wymiar czasu. Bawiące się powietrznymi akrobacjami kruki, szybujące bociany oraz klangor żurawi, to jedynie część tego niepowtarzalnego w swojej urodzie świata.

 We wsi znajduje się mały murowany kościół z XVI wieku. Za wsią na terenach, które jeszcze w średniowieczu zakrywało jezioro, góruje wniesienie – pozostałość po grodzisku jeszcze z czasów Prusów.

W promieniu od kilku do kilkunastu kilometrów porozrzucane są obiekty z różnych okresów historii. Od założonego kilka lat temu małego prywatnego muzeum Wsi Mazurskiej w Owczarni, Dworu w Wajsznorach z odtwarzanym z pietyzmem parkiem, sąsiadującym z nim głównym lotniskiem kwatery Hitlera w Wilamowie, samą kwaterą w Gierłoży zwaną „Wilczym Szańcem”, po barokowy klasztor w Świętej Lipce, zamki krzyżackie w Reszlu, Kętrzynie, Rynie i Barcianach, Twierdzę Boyen w Giżycku, czy nieukończony kanał mazurski z wieloma nieczynnymi śluzami. Liczne szlaki rowerowe doprowadzają do mniej lub bardziej znanych miejsc z dworami i pałacami –  świadkami dawnej świetności tych ziem. 

Uzupełnieniem dla wszystkich tych miejsc jest znajdujący się w niewielkiej odległości szlak Wielkich Jezior Mazurskich.